Potrzeba nam wolności, jak trzeba przygody,
Apostolstwa obłoków i ptaków nad krajem,
Jak rzek płynących prawym przeznaczeniem wody
I gór, co rosną w ziemi skalnym obyczajem,
Jak ruchu świtów, nocy i gwiazd śród ciemności,
Ruchu zmian, ruchu trwania, systemu w systemie
- Jak Bogu co boskiego, nam trzeba wolności
Oddanej człowiekowi, by zaludniał ziemię.
(Kazimierz Wierzyński - Strofa o wolności)
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy w dniu 11 listopada w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918r. niepodległości.
Polska po 123 latach rozbiorów przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Pruskie i Imperium Habsburgów odzyskała suwerenność. Święto ustawowo zostało wprowadzono w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i później ustrój polityczny sprawiły, że święto zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.
Obecnie obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie.
W tym roku obchody Święta Niepodległości przebiegały w naszej Szkole inaczej niż zwykle, nie tak uroczyście i przy dużym audytorium jak to bywało, a to ze względu na czas pandemii COVID – 19. Niemniej nasza „zdalna społeczność uczniowska” uczciła ten dzień w alternatywny sposób.
11 listopada 2020 r. , tuż po odśpiewaniu Hymnu oglądali na żywo transmitowany w internecie Wirtualny Festiwal Niepodległa z Krakowskiego Przedmieścia, który mogli obejrzeć on-line na stronie www.niepodlegla.gov.pl/festiwal .
Program był ciekawy zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Przygotowano blok programowy, w ramach którego zagrały wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa. Zagrały i zaśpiewały takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, Enej, Miuosh i Organek. Na wielki finał zaprosił zaś Janusz Prusinowski, który uczył polskich tańców.
Uczniowie recenzowali ten festiwal bardzo dobrze, ponieważ miał różnorodny, radosny charakter i pozwolił zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno dla ducha jak i ciała.
Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził też koncert z okazji 11 Listopada , emitowany przez TVP1, który odbył się w Białymstoku, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Łącząc się z uczniami przez komunikatory, można było się dowiedzieć, że wspólnie z rodzicami przeżywają chwile wzruszenia, słuchając utworów, w których wybrzmiewały słowa wolność i niepodległość. Ciekawe aranżacje, wspaniali wykonawcy i ich interpretacje oraz wirtualne wizualizacje obrazów z przeszłości stworzyły niepowtarzalne widowisko. Po meandrach historii oprowadzały osoby, których dziadkowie lub ojcowie odczuli gorycz zniewolenia, ale też tliła się w nich cały czas iskra nadziei na odzyskanie niepodległości.
12 listopada, po obejrzeniu filmów i prezentacji multimedialnej „ Moja Niepodległa Ojczyzna” , uczniowie wzięli udział w szkolnym quizie historycznym - „ Niepodległa”
Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom testu on-line
z kl. VI- VIII – Filipowi Kowalczykowi – I miejsce, Gabrieli Kowalczyk – II miejsce; Julii Waszkiewicz – III miejsce.
z kl. IV – V – Mai Zerze – I miejsce, Alicji Charuckiej – II miejsce oraz Szymonowi kubłowi- III miejsce
Quiz – https://wordwall.net/play/6702/797/943
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów pt. „Gra o Niepodległość” ,
„Niezwyciężeni. Czas próby” przygotowanych przez IPN oraz kilkuminutowego filmu fabularnego „11 Listopada – Ku Niepodległości”
https://www.youtube.com/watch?v=M55hKTnUbKk