• NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2020

          • Potrzeba nam wolności, jak trzeba przygody,                                                    
            Apostolstwa obłoków i ptaków nad krajem,
            Jak rzek płynących prawym przeznaczeniem wody
            I gór, co rosną w ziemi skalnym obyczajem,
            Jak ruchu świtów, nocy i gwiazd śród ciemności,
            Ruchu zmian, ruchu trwania, systemu w systemie
            - Jak Bogu co boskiego, nam trzeba wolności
            Oddanej człowiekowi, by zaludniał ziemię.

            (Kazimierz Wierzyński - Strofa o wolności)

             

            NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2020 - zdjęcieNarodowe Święto Niepodległości obchodzimy w dniu 11 listopada w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918r. niepodległości.
            Polska po 123 latach rozbiorów przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Pruskie i Imperium Habsburgów odzyskała suwerenność. Święto ustawowo zostało wprowadzono w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i później ustrój polityczny sprawiły, że święto zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.

            Obecnie obchodzimy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie.

            W tym roku obchody Święta Niepodległości przebiegały w naszej Szkole inaczej niż zwykle, nie tak uroczyście i  przy dużym audytorium jak to bywało, a to ze względu na czas pandemii COVID – 19. Niemniej nasza „zdalna społeczność uczniowska” uczciła ten dzień w alternatywny sposób.

            11 listopada 2020 r. , tuż po odśpiewaniu Hymnu oglądali na żywo transmitowany w internecie  Wirtualny Festiwal Niepodległa z Krakowskiego Przedmieścia, który  mogli obejrzeć on-line na stronie www.niepodlegla.gov.pl/festiwal .

             Program  był ciekawy zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Przygotowano blok programowy, w ramach którego zagrały  wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa. Zagrały i zaśpiewały takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, Enej, Miuosh i Organek. Na wielki finał zaprosił  zaś Janusz Prusinowski, który uczył  polskich tańców.

            Uczniowie recenzowali ten festiwal bardzo dobrze, ponieważ miał różnorodny, radosny charakter i pozwolił  zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, zarówno dla ducha jak i ciała.

            Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudził też  koncert z okazji 11 Listopada , emitowany przez TVP1,  który odbył się w Białymstoku, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Łącząc się z uczniami przez komunikatory, można było się dowiedzieć, że wspólnie z rodzicami przeżywają chwile wzruszenia, słuchając utworów, w których wybrzmiewały słowa wolność i niepodległość. Ciekawe aranżacje, wspaniali wykonawcy i ich interpretacje oraz wirtualne wizualizacje obrazów z przeszłości stworzyły  niepowtarzalne widowisko. Po meandrach historii oprowadzały osoby, których dziadkowie lub ojcowie odczuli gorycz zniewolenia, ale też tliła się w nich cały czas iskra nadziei na odzyskanie niepodległości.

            12 listopada, po obejrzeniu filmów i prezentacji multimedialnej „ Moja Niepodległa Ojczyzna” , uczniowie wzięli udział w szkolnym quizie historycznym -  „ Niepodległa”

            Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom testu on-line

            z kl. VI- VIII – Filipowi Kowalczykowi – I miejsce, Gabrieli Kowalczyk – II miejsce; Julii Waszkiewicz – III miejsce.

            z  kl. IV – V – Mai Zerze – I miejsce, Alicji Charuckiej – II miejsce oraz Szymonowi kubłowi- III miejsce

            Quiz – https://wordwall.net/play/6702/797/943

             

            Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów pt. „Gra o Niepodległość” ,

             „Niezwyciężeni. Czas próby” przygotowanych przez IPN oraz kilkuminutowego filmu fabularnego „11 Listopada – Ku Niepodległości”

             

             

            https://www.youtube.com/watch?v=M55hKTnUbKk

            https://www.youtube.com/watch?v=13Nn_2sAnR4

            https://www.youtube.com/watch?v=igVHpCgAKBk

          • POMOC DLA POGORZELCÓW Z OBIERWI

          • "Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr,
            które posiada, ale jego czynów.

            Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."


            - Jan Paweł II

             

            POMOC DLA POGORZELCÓW Z OBIERWI

             

            Szkolne Koło Caritas


            działające przy Szkole Podstawowej w Obierwi

             

            organizuje zbiórkę żywności oraz środków higienicznych


            w lokalnych sklepach: "GS u Kingi", "Groszek"


            dla rodziny, która w pożarze straciła swój dom.

             

            Zebrane produkty zostaną podzielone na kilka części


            i będą przekazywane rodzinie systematycznie,


            zgodnie z potrzebami.

             

            Zbiórka potrwa do 30 października 2020r.

             

            Dziękujemy

             

          • Dzień Uśmiechu

          • W minionym tygodniu w Szkole Podstawowej w Obierwi obchodziliśmy Dzień Uśmiechu. Nasi wychowankowie po raz kolejny przekonali się, że znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” jest prawdziwe.  Zaangażowani uczniowie musieli  uśmiechnąć się po skosztowaniu… kawałka cytryny. Chętnych do wykonania zadania nie brakowało, a na twarzy każdego dziecka pojawiał się szeroki uśmiech. 

            Ten dzień udowodnił, że śmiech pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, odblokowuje emocje i redukuje stres. Jesteśmy przekonani, że na twarzach naszych uczniów uśmiech będzie gościł każdego dnia.

          • NOWY ROZKŁAD DZWONKÓW

          • NOWY ROZKŁAD DZWONKÓW

            obowiązujący od 12 października 2020 r.

            1.   800 – 845
            2.   855 – 940
            3.   950 – 1035– długa przerwa (20 minut)
            4.   1055 – 1140
            5.   1150 – 1235
            6.   1245 – 1330przerwa 5 minut
            7.   1335 – 1420 przerwa 5 minut
            8.   1425 – 1510

             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 2 października 2020 roku w Szkole Podstawowej w Obierwi obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. To wydarzenie, w które zaangażowane są tysiące szkół na całym świecie. Utwierdza nas w przekonaniu, że umiejętność mnożenia jest niezbędna w codziennym życiu.

                        Nasi uczniowie celebrowali to święto przez cały tydzień. Każdego dnia sprawdzali, czy tabliczkę mnożenia znają ci młodsi i ci starsi. Dzięki plakatom umieszczonych na terenie szkoły dyskusjom na temat poprawności poszczególnych zagadek nie było końca. Finał matematycznego święta odbył się w piątek. Najpierw wszyscy uczniowie rozwiązali test, w którym mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. W każdej klasie dokonano wyboru Klasowego Eksperta Tabliczki Mnożenia. Zwycięzcy zmierzyli się w ostatecznym starciu, podczas którego wyłoniono Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali skromne upominki, a na najlepszych czekały dodatkowe nagrody. Nad przebiegiem akcji czuwały panie Danuta Godzina i Kinga Prusaczyk.

                        Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia sprawiły uczniom wiele radości, a wspólna zabawa zachęciła do dalszej nauki. Do zobaczenia za rok!

          • Dzień Chłopaka

          • Dnia 30 września 2020r. obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji na terenie naszej szkoły miała miejsce nietypowa wizyta. Dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszej klasy gościły u siebie trzech wyjątkowych chłopców -alpaki. ,,Majkel” i jego koledzy wywołali niemałe zamieszanie wśród dzieci będących na boisku szkolnym. Tych trzech przedstawicieli wielbłądowatych z dalekiej Ameryki Południowej okazało się bardzo sympatycznymi gośćmi. Dzięki obserwacji w plenerze, uczniowie poznali pochodzenie, budowę zewnętrzną i zwyczaje alpak. Mogli ponadto nakarmić zwierzęta, pogłaskać i zabrać na spacer. 😉 Z pewnością ta niecodzienna wizyta zostanie na długo w ich pamięci.

          • Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września 2020 roku obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Aby włączyć się w obchody tego wydarzenia, najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać historię przygód Kota w butach, który, co ciekawe,  zaszczycił dzieci swoją obecnością. Następnie słuchacze odpowiedzieli na kilka pytań, które dotyczyły znanej baśni. Wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki do książek  i słodkie upominki.

            Ten dzień przypomniał uczniom, że czytanie książek sprawia wiele przyjemności. Zachęcił także do częstszego odwiedzania szkolnej biblioteki, w której każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Jesteśmy przekonani, że akacja głośnego czytania trwale zagości w kalendarzu szkolnych wydarzeń.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 25 września 2020 roku  w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. To ważne  wydarzenie poprzedziła  kampania wyborcza, podczas której kandydaci  zaprezentowali swoje programy. Plakaty z krótkimi opisami własnych zainteresowań, planów i ambicji zachęcały do głosowania, w którym wzięło udział 48 uczniów.  Każdy wyborca mógł oddać tylko jeden głos na swojego faworyta. Zgodnie regulaminem, w skład Samorządu Szkoły Podstawowej w Obierwi weszły osoby o największej liczbie głosów i będą pełnić następujące funkcje:

            • Julia Waszkiewicz – przewodnicząca,
            • Gabriela Kowalczyk – zastępca,
            • Kamil Kaczyński – sekretarz.

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OBIERWI

          • Kalendarzową jesień uczniowie Szkoły Podstawowej w Obierwi przywitali bardzo pracowicie. W środę, 23 września, wraz ze swoimi nauczycielami, po raz kolejny wzięli udział w akcji  sprzątania bliższej i dalszej okolicy swojej placówki. Zaopatrzeni w niezbędne rzeczy, a więc w rękawice, worki na śmieci i grabie, ruszyli na tereny wskazane przez swoich opiekunów. Nikomu nie brakowało energii do pracy, dlatego na pierwsze efekty nie trzeba było czekać zbyt długo.

            To wydarzenie z całą pewnością przyczyniło się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi, a nasi uczniowie zadeklarowali swój udział w przyszłorocznej akcji. Jesteśmy przekonani, że ich praca nie poszła na marne.

             

          • ZEBRANIE Z RODZICAMI

          •  

            ZEBRANIE Z RODZICAMI

            w dniu 23.09.2020r. (środa)

             

            Porządek spotkań rodziców z wychowawcami:

             

            „0” - godz. 1700 – sala nr 3 (wejście boczne do oddziału)

            kl. I - godz. 1345 – sala nr 39 (piwnica - wejście dolne)

            kl. III  - godz. 1600 – sala nr 25 (piętro)

            kl. IV-V - godz. 1700 – sala nr 23 (piętro)

            kl. VI - godz. 1600-  sala nr 10 (parter)

            kl. VII - godz. 1630- sala nr 10 (parter)

            kl. VIII - godz. 1730 - sala nr 9 (parter)

             

            Prosimy o zachowanie należytego reżimu sanitarnego po wejściu do szkoły i podczas spotkań.

             

          • PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE EPIDEMII COVID-19 NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OBIERWI

          • W celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Szkole Podstawowej w Obierwi obowiązują specjalne procedury zapewniania bezpieczeństwa sporządzone na podstawie wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej oraz Wójta Gminy Lelis.

            PODSTAWA PRAWNA:

            1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.)

            2. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.).

            3. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze. zm.)

            4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).

            5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID19 (Dz. U z 2020r. poz. 493).

            6. Rozporządzenia MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

            7. Wytyczne epidemiologiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

            8. Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020r.

            § 1

            Ogólne zasady organizacji pracy szkoły

             

            1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w Szkole Podstawowej w Obierwi, odpowiada Dyrektor Szkoły Podstawowej w Obierwi

            2. W szkole stosuje się aktualne wytyczne ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania udostępnione na stronie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz organu prowadzącego.

            3. Szkoła pracuje w godzinach od 7.30 do 15.30, przy czym:

            1. Świetlica szkolna pracuje w godzinach od 7.30 do 15.30;

            2. Centrum Kultury Biblioteki i Sportu - Filia w Obierwi, pracuje według własnego harmonogramu,

            3. Zajęcia pozalekcyjne odbywają się do godziny 15.30;

            4. Orlik czynny jest do 30 listopada 2020r. według własnego harmonogramu,

            1. Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych (kaszel, gorączka). Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku zauważenia ww. objawów chorobowych, za zgodą rodziców/opiekunów, dokonuje się pomiaru temperatury ciała ucznia termometrem bezdotykowym. Pomiaru dokonuje sekretarka lub wyznaczony pracownik.

            2. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum. Obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, oraz nieprzekraczanie obowiązującej strefy przebywania.

            3. Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, gdy domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

            4. Przebywając w budynku szkoły, uczniowie oraz pracownicy nie muszą zakrywać ust ani nosa (nie chodzą w maseczkach), jeżeli nie jest tak wskazane w przepisach prawa lub wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia bądź Głównego Inspektora Sanitarnego, a także w niniejszych Procedurach.

            5. Uczniowie przebywając na terenie szkoły, muszą unikać gromadzenia się i ścisku oraz starać się zachować dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych.

            6. Wszystkie osoby postronne/interesanci wchodzą do szkoły głównym wejściem do pierwszego pomieszczenia (wiatrołapu). Zobowiązane są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust. Informacja dotycząca dalszego ich postępowania zamieszczona jest na drzwiach tego pomieszczenia. W pomieszczeniu tym może przebywać maksymalnie 2 osoby z zachowaniem dystansu społecznego. W przypadku wejścia na teren szkoły, pracownik szkoły wpisuje dane osoby do Rejestru wejść. Zarejestrowanie wejścia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na pomiar temperatury i zachowania Procedur bezpieczeństwa. (rejestr osób postronnych / interesantów – stanowi załącznik nr 5)

            7. Szkoła zapewnia:

            1. Sprzęt, środki czystości do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, placu zabaw, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;

            2. Płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściach do budynku, na korytarzach i w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia świetlicowe i lekcyjne, w szatni;

            3. Środki ochrony osobistej, w tym jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne dla wszystkich pracowników szkoły do wykorzystania w razie zaistnienia takiej potrzeby;

            4. Bezdotykowy termometr;

            5. Plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowej dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem;

            6. Pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk;

            7. Kosze na odpady, do których wrzucane są zużyte środki ochrony osobistej, takie jak maski, rękawiczki – są to odpady zmieszane.

            8. Szkoła nie zapewnia dostępu do wody pitnej, rodzice są zobowiązani do zapewnienia wody i posiłku dla dziecka. Uczniowie nie wychodzą poza teren szkoły.

            1. Nauczyciele oddziału przedszkolnego, klas I, II, III rozpoczynają swój dyżur piętnaście minut przed pierwszą godziną lekcyjną. Wychowankowie niezwłocznie po przebraniu się, myją ręce i wchodzą do sali lekcyjnej.

            2. Nauczyciele klas IV, VI,VII,VIII rozpoczynają swój dyżur piętnaście minut przed pierwszą godziną lekcyjną. Pozostali nauczyciele wchodzą do sal lekcyjnych pięć minut przed rozpoczęciem pierwszej godziny. Uczniowie niezwłocznie po przebraniu się, myją ręce lub dezynfekują ręce i wchodzą do sali lekcyjnej

            § 2

            Zasady przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły

             

            1. Na teren budynku szkoły może wchodzić uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego może odprowadzić do szkoły tylko jeden opiekun (rodzic, opiekun, osoba upoważniona).

            2. Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły wysyłać́ ucznia, u którego w rodzinie któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Rodzice/opiekunowie, którzy przyprowadzają bądź odbierają dzieci, wchodzą wejściem dolnym prowadzącym do szatni, nie przekraczając pierwszego pomieszczenia (wiatrołapu). Zobowiązani są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust. W pomieszczeniu tym może przebywać tylko rodzic z dzieckiem/dziećmi, przekazując je dalej nauczycielowi lub wyznaczonemu przez szkołę opiekunowi.

            3. Uczniowie przychodzący samodzielnie do szkoły wchodzą wejściem dolnym zachowując dystans społeczny.

            4. Rodzice z dziećmi do Oddziału Przedszkolnego przekazują ucznia opiekunowi przy oddzielnym wejściu do tego przeznaczonym. Zobowiązani są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust oraz zachowania procedur zamieszczonych na drzwiach.

            5. Opiekunowie odprowadzający dzieci, którzy są w okresie adaptacji lub przeżywają trudności związane z rozstaniem z rodzicem, mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

            1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

            2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

            3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

            1. Po wejściu do szkoły wszyscy uczniowie zobowiązani są do umycia rąk.

            2. Jeśli uczeń korzysta z jednorazowych rękawiczek i maseczki/osłony ust i nosa, wyrzuca je do kosza z workiem na odpady zmieszane.

            3. Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział, wyjątek stanowią dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami - rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do regularnego czyszczenia przedmiotów przynoszonych przez uczniów.

            4. Pracownik dyżurujący przy szatni w miarę możliwości dba o to, by dzieci z różnych oddziałów nie stykały się ze sobą i unikały ścisku.

            5. W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego objawów chorobowych (wskazujących na chorobę dróg oddechowych) u ucznia pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicom i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Dyrektor lub osoba go zastępująca kontaktuje się (telefonicznie) z rodzicami/opiekunami dziecka i informuje o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka. W przypadku gdy dziecko samo przyszło do szkoły, uczeń izolowany jest w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, osoba, która zaobserwowała objawy informuje o tym fakcie dyrektora, zaś dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona kontaktuje się z rodzicami, informując o konieczności odbioru dziecka i kontaktu z lekarzem.

            6. Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi szkoły, który odpowiada za odprowadzanie uczniów do dolnego wejścia szkoły.

            7. W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw/boisku, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób (oprócz dziecka/dzieci odbieranych ze szkoły).

            8. Rodzic/opiekun prawny/osoba upoważniona do odbioru dziecka nie przebywa na terenie szkoły dłużej niż jest to konieczne.

            § 3

            Dyrektor szkoły

             

            1. Zaznajamia pracowników oraz rodziców (informacja przesyłana za pomocą poczty elektronicznej, e-dziennika) uczniów ze stosowanymi w szkole metodami ochrony uczniów przed Covid-19 oraz niniejszymi procedurami zapewniania bezpieczeństwa.

            2. Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;

            3. Opracowuje harmonogram dyżurów, uwzględniając w miarę możliwości potrzeby zdrowotne i bezpieczeństwo nauczycieli powyżej 60 roku życia i istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają tę osobę do tzw. grupy ryzyka (o istotnych problemach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na przechodzenia przez tę osobę zakażenia koronawirusem, nauczyciel informuje dyrektora szkoły);

            4. Dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, sprzętów, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować;

            5. Nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami

            6. Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;

            7. Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;

            8. Współpracuje ze służbami sanitarnymi – w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 oraz w przypadku podejmowania decyzji o zmianie systemu nauczania – hybrydowy (nauka stacjonarna + nauczanie zdalne), przy pomocy środków komunikacji na odległość;

            9. Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia i pracownika szkoły;

            10. Zapewnia taką organizację pracy szkoły, która uniemożliwi znaczne gromadzenie się uczniów w tych samych pomieszczeniach na terenie szkoły;

            11. Zapewnia organizację zajęć na sali gimnastycznej, która umożliwia przebywanie na niej dzieci z zachowaniem przepisów oraz umożliwia umycie lub dezynfekcję sprzętu sportowego oraz podłogi;

            12. Wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko z osłoną ust i nosa, rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych);

            13. Zawiesza częściowo (wybrane oddziały) lub całościowo zajęcia stacjonarne w szkole, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego szkołę i uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wprowadza w szkole odpowiednio wariant B (kształcenie mieszane – hybrydowe – zajęcia stacjonarne i zdalne) lub C (kształcenie zdalne) pracy szkoły.

            § 4

            Procedury komunikacji z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów szkoły

             

            1. W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość. W przypadku funkcjonowania szkoły w wariancie C (kształcenie zdalne) jest to jedyny sposób komunikacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem.

            2. Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się z nauczycielem za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon, e-mail. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć osłonę ust i nosa oraz zachować dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie odbywa się w miejscu zapewniającym utrzymanie dystansu między rozmówcami, ale również innymi osobami, które mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co rozmówcy. Spotkanie, rozmowa może odbyć się tylko w wyjątkowych sytuacjach, za zgodą dyrektora szkoły, wyłącznie po zakończeniu szkolnych zajęć dydaktycznych.

            3. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania szkole numeru telefonu i aktualizowania go, w przypadku wystąpienia zmiany. Dane te zbiera wychowawca klasy.

            4. W związku zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronowirusa COVID-19, rodzice mogą przebywać w szkole tylko w strefie wyznaczonej. Sygnalizują swoją obecność najbliższemu pracownikowi szkoły i jemy zgłaszają cel wizyty w szkole.

            5. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości rodzic kontaktuje się z wychowawcą poprzez pocztę służbową lub telefonicznie 297612291.

            6. W sytuacjach pilnych rodzic kontaktuje się z Dyrektorem szkoły: telefon 602799135 lub drogą elektroniczną: adres: obierwia.szczubelek@wp.pl

            7. W sytuacjach koniecznych, możliwy jest kontakt telefoniczny na numer prywatny nauczyciela po uzyskaniu jego zgody kontakt.

            8. Wychowawca może przekazywać informacje rodzicom swoich wychowanków korzystając z funkcji SMS i MMS telefonów komórkowych.

            9. Rodzice/opiekunowie prawni zapoznają się z procedurami dostępnymi na stronie internetowej szkoły.

            § 5

            Pracownicy szkoły

             

            Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:

            1. Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:

            1. Regularnego mycia rąk przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych

            2. Kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,

            3. Unikania skupisk ludzi,

            4. Unikania dotykania oczu, nosa i ust,

            5. Unikania kontaktu z osobami, które źle się czują

            6. Dezynfekować lub umyć ręce zgodnie z instrukcją wywieszoną w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych niezwłocznie po wejściu do budynku placówki;

            1. Zostawiać okrycie wierzchnie w miejscu do tego przeznaczonym;

            2. Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę dróg oddechowych u ucznia (w szczególności kaszel, gorączka);

            3. Unikać organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu

            4. Poinformować dyrektora szkoły o istotnych problemach zdrowotnych, które zaliczają go do grupy tzw. podwyższonego ryzyka i tym samym mają wpływ na potencjalnie cięższe przechodzenie zakażenia koronawirusem, celem umożliwienia dyrektorowi wprowadzenia odpowiedniej organizacji pracy szkoły. Pracownik zobowiązany jest przedstawić dyrektorowi dokument, który może potwierdzić, że pracownik ma istotne problemy zdrowotne - do wglądu. Istotnymi problemami zdrowotnymi w tym przypadku są: cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, choroby płuc - astma, zaburzenia odporności;

            5. Wyrzucać zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej (maseczki, jednorazowe rękawiczki) do zamykanych, wyłożonych workiem foliowych koszy;

            6. Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi w Procedurach bezpieczeństwa;

            7. Pracownicy niepedagogiczni powinni unikać bezpośredniego kontaktu z uczniami;

            8. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u ucznia wskazujących na infekcję dróg oddechowych zobowiązany jest postępować zgodnie z Procedurą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19;

            9. Pracownicy obsługi:

            1. Używają środków ochrony osobistej.

            2. Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd..

            3. Dbają na bieżąco o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych.

            4. Wietrzą korytarze szkolne – raz na godzinę.

            5. Po każdym dniu myją detergentem i/lub dezynfekują:

            • ciągi komunikacyjne – myją;
            • poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki na odzież wierzchnią (powierzchnie płaskie);
            • sprzęt wykorzystywany na sali sportowej oraz jej podłogę – myją i/lub dezynfekują, po każdych zajęciach lekcyjnych.
            • sprzęt, pomoce dydaktyczne, zabawki pozostawiane w salach w wyznaczonych miejscach.

                  6. Przeprowadzając dezynfekcję postępują zgodnie z instrukcją i kartą charakterystyki substancji.

                  7. Wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani pracowników na  wdychanie oparów.

                 8. Wypełniają Ogólną kartę dezynfekcji (załącznik nr 1). Dyrektor lub osoba przez niego upoważniona dokonuje monitorowania czystości pomieszczeń, co odnotowuje na Karcie monitoringu czystości (załącznik nr

             

            § 6

            Nauczyciele

             

            1. Kontrolują warunki do prowadzenia zajęć - objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych u uczniów, dostępność środków czystości, zbędne przedmioty przynoszone przez uczniów i inne zgodnie z przepisami dot. bhp

            2. Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw zgodnie z harmonogramem dyżurów, w tym w miarę możliwości zapewniają uczniom możliwość korzystania ze szkolnego boiska lub z pobytu na świeżym powietrzu

            3. Edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły, tj. dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, zgodnie z instrukcją wywieszoną przy dozownikach z płynem;

            4. Wietrzą salę, po odbyciu zajęć, a jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć, po zakończonych zajęciach dezynfekują stanowisko pracy.

            5. Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – także w czasie zajęć wychowania fizycznego

            6. Dbają o to, by uczniowie w miarę możliwości nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze/plecaku/torbie, w wydzielonej szafce;

            7. Odkładają używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali – do mycia, czyszczenia, dezynfekcji lub na kwarantannę;

            8. W przypadku gdy stwierdzą, że uczeń przyniósł do szkoły przedmioty (np. zabawki), które nie będą wykorzystywane w czasie zajęć , przypomina uczniowi o zakazie przynoszenia przedmiotów zbędnych w czasie zajęć oraz zobowiązuje ucznia do schowania ich do tornistra/plecaka/torby oraz nie wyciągania do czasu zakończenia zajęć w szkole przez ucznia;

            9. Dbają o to, by uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa przy wyjściu poza teren szkoły i obowiązujących tam procedur w związku z wystąpieniem COVID-19;

            10. Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość, a w miarę potrzeb osobisty – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – m.in. co najmniej dystans 1,5 m.

            11. Wychowawca klasy na pierwszym spotkaniu z uczniami zobowiązany jest do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku z COVID-19, w tym godziny i zasady pracy świetlicy, biblioteki, boiska Orlik. Ten fakt odnotowuje w e-dzienniku. Uczeń potwierdza fakt zapoznania się z procedurami bezpieczeństwa poprzez złożenie podpisu na oświadczeniu

            12. Nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich uczniów na górnym korytarzu, nie rzadziej niż co 45 minut.

            § 7

            Procedury pobytu dziecka w oddziale przedszkolnym

             

            1. Grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej stałej sali.

            2. Nauczyciele zwracają uwagę na regularne mycie rąk wodą z mydłem, przed jedzeniem, po skończonej toalecie i po powrocie ze świeżego powietrza.

            3. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą z placówki do domu prac plastycznych.

            4. Nauczyciele nie mogą pozostawić dzieci bez opieki. Jeśli musi wyjść, ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego nauczyciela. Ta sytuacja nie zwalnia nauczyciela z odpowiedzialności za dzieci pozostawione w sali.

            5. Nauczyciele czuwają nad bezpieczeństwem dzieci, prowadzi kontrolowane poczucie swobody dzieci zachowując reżim sanitarny.

            6. Każdorazowo przed wyjściem grupy z budynku, nauczyciel przypomina dzieciom zasady dotyczące bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu i korzystania ze sprzętu terenowego, w zależności od miejsca pobytu (np. korzystania ze sprzętu terenowego, niebrania do ręki żadnych znalezionych przedmiotów; powiadamianie osoby dorosłej o zauważonym niebezpieczeństwie; nie oddalania się od grupy.

            7. Czas adaptacji dziecka ustalany jest indywidualnie przez nauczyciela i rodzica.

            8. Jeżeli podczas pobytu w sali wykorzystywane są przybory (układanki, klocki) lub sprzęty sportowe (obręcze, piłki) należy je dokładnie czyścić i dezynfekować lub odłożyć na kwarantannę

            9. Dzieci bawią się w placówce tylko zabawkami, które są możliwe do dezynfekcji. Nauczyciele pilnują, aby dzieci nie brały do ust zabawek, a jeżeli to zrobią poddają zabawkę dezynfekcji. W okresie pandemii dzieci nie myją zębów w przedszkolu.

            § 8

            Zasady korzystania z biblioteki szkolnej i gminnej

             

            1. Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Obierwi posiada własny regulamin korzystania z biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

            2. Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; .

            3. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki.

            4. Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością na podłodze – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.

            5. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.

            6. Nie ma możliwości korzystania z kącików dla dzieci, czytelni.

            7. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

            8. Pracownik biblioteki:

            1. Pilnuje, aby uczniowie nie gromadzili się w bibliotece, uniemożliwiając swobodne przemieszczanie się z zachowaniem dystansu;

            2. Książki i inne materiały wydaje bezpośrednio osobie zamawiającej;

            3. Odkłada zdane przez uczniów i nauczycieli książki i inne materiały w wyznaczone do tego miejsce na okres 48 godzin, a po tym czasie odkłada je na półkę zgodnie z pierwotnym ich układem;

            4. Pilnuje, aby uczniowie nie wchodzili między regały z książkami i nie korzystali z książek oraz innych materiałów (również pracownicy), które odbywają 48 godzinną kwarantannę;

             

            § 9

            Zasady korzystania z placu zabaw, sali gimnastycznej, terenów zielonych i boiska szkolnego

             

            1. Na placu zabaw może przebywać tylko jedna grupa, tak by dzieci poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.

            2. Po każdej grupie urządzenia terenowe będą dezynfekowane lub myte detergentem. Jeśli nie będzie takiej możliwości, urządzenia terenowe zostaną czasowo wyłączone z użytkowania i zabezpieczone taśmą.

            3. Plac zabaw zamknięty jest dla osób postronnych.

            4. Dozwolone jest korzystanie przez uczniów z przyszkolnych terenów zielonych, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.

            5. W sali gimnastycznej i na boisku może przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.

            6. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć będzie regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany; jeżeli nie będzie takich możliwości, należy zabezpieczyć go przed używaniem.

            7. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.

            8. Przerwy lekcyjne, w miarę możliwości, uczniowie będą spędzali korzystając z boiska, placu zabaw, terenu szkoły (poza budynkiem).

            9. Po powrocie ze świeżego powietrza uczniowie i nauczyciele myją ręce lub dezynfekują zgodnie z instrukcją na plakacie

            § 10

            Zasady organizacji zajęć pozalekcyjnych

             

            1. W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne zgodnie z harmonogramem tych zajęć w przypisanych do tych zajęć salach.

            2. Osoby spoza szkoły, które prowadzą zajęcia pozalekcyjne z uczniami, zobowiązani są do przestrzegania niniejszych Procedur.

            3. Prowadzący zajęcia pozalekcyjne pilnuje, aby uczniowie nie gromadzili się.

            4. Prowadzący zajęcia pozalekcyjne unika aktywności, które wymuszają gromadzenie się uczniów.

            5. Prowadzący zajęcia nie może pozostawiać uczniów bez opieki. W sytuacjach wyjątkowych prowadzący ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom na czas jego nieobecności przez innego nauczyciela lub innego pracownika szkoły.

            6. Prowadzący zajęcia czuwa nad bezpieczeństwem uczniów.

            7. Prowadzący zajęcia odkłada używany w trakcie zajęć sprzęt, pomoce dydaktyczne w miejsce do tego wyznaczone.

            8. Jeśli zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu, uczniowie oraz prowadzący dezynfekują ręce przy wejściu do budynku.

            9. Prowadzący zajęcia pozalekcyjne dezynfekują biurko i wietrzą salę , w której prowadziły zajęcia przed i po odbyciu zajęć.

            § 11

            Zasady korzystania z szatni

             

            1. Z szatni korzystają tylko i wyłącznie uczniowie.

            2. Uczniowie klasy I przechowują okrycie wierzchnie i obuwie w wyznaczonym dla nich pomieszczeniu, a uczniowie klas II-VIII w osobistych szafkach. Wszystkich uczniów obowiązuje zmiana obuwia.

            3. Uczniowie w szatni przebywają tylko i wyłącznie w celu pozostawienia lub odbioru odzieży wierzchniej i obuwia. Po dokonaniu tych czynności i umyciu rąk niezwłocznie opuszczają szatnię.

            4. Przebywając w szatni, uczniowie obowiązani są do unikania ścisku.

            5. Uczeń nie wchodzi do szatni, jeśli nie ma możliwości swobodnego przemieszczenia się w tym pomieszczeniu.

            6. Uczniowie oczekujący na wejście do szatni zachowują między sobą dystans i nie torują wejścia do szatni, umożliwiając uczniom korzystającym z szatni swobodne bezkontaktowe opuszczenie jej.

            7. Uczniowie unikają dotykania rzeczy innych uczniów pozostawionych w szatni.

            8. Jeśli uczeń zauważy przedmioty leżące w nieładzie na ziemi w szatni, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie nauczyciela dyżurującego przy szatni.

            9. W trakcie zajęć dydaktycznych schodzenie do szatni jest zabronione za wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienie ucznia z części zajęć przez rodzica. Wówczas dziecko korzysta z szatni tylko w celu odbioru swojego nakrycia wierzchniego.

            10. W przypadku organizacji zajęć przez nauczyciela na świeżym powietrzu, uczniowie także korzystają z szatni, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.

            § 12

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia na terenie szkoły

             

            1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby u której stwierdzono objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk (w oraz przed wejściem do pomieszczenia)

            2. Każdemu dziecku, które kaszle i/lub ma duszności, należy na podstawie zgody rodzica/opiekuna prawnego zmierzyć temperaturę po jego odizolowaniu – termometr znajduje się w sekretariacie szkoły. Pomiaru dokonuje pracownik, który przebywa z dzieckiem w izolacji.

            3. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę sugerująca infekcję dróg oddechowych (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka – temperatura ciała mierzona termometrem bezdotykowym powyżej 37,5 stopnia Celsjusza, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy.

            4. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.

            5. Dyrektor lub wyznaczona przez dyrektora osoba kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.

            6. W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.

            7. Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł), a pracownik dokonujący dezynfekcji zakłada rękawiczki ochronne oraz osłonę ust i nosa, które po zakończonej pracy wyrzuca do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myje ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych

            8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.

            9. Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły z zachowaniem środków bezpieczeństwa (zachowują dystans co najmniej 1,5 metra od osoby przekazującej dziecko, mają osłonę nosa i ust, dezynfekują ręce lub noszą rękawiczki ochronne). Dziecko do rodziców przyprowadza wyznaczony pracownik szkoły. Dziecko wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywało w izolacji, wyposażone zostaje w osłonę ust i nosa.

            10. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia. Pracownik kontaktuje się z lekarzem opieki zdrowotnej i stosuje się do jego zaleceń, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwoni pod nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony COVID-19.

            11. W przypadku podejrzenia w szkole zakażenia Covid-19, dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydawane.

            12. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.Osoby przeprowadzające mycie/dezynfekcję korzystają ze środków ochrony osobistej (osłona nosa, ust, rękawice ochronne), a po zakończonej pracy zużyte środki wyrzucają do kosza przeznaczonego na tego typu odpady zmieszane i myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.

            13. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.

            14. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

            15. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.

            16. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

            17. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

            18. Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba prowadzi Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących na infekcje dróg oddechowych uczniów i pracowników, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej Procedury. Rejestr prowadzony jest tylko w wersji papierowej na podstawie zgłoszonych przez pracowników przypadków chorobowych. Po 14 dniach od identyfikacji objawów chorobowych dane osobowe, sekretarka prowadząca rejestr usuwa z tabeli rejestru.

            § 13

            Procedura mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu

             

            1. Dezynfekcja zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu stanowi podstawową formę̨ zapobiegania i przeciwdziałania oraz zwalczania COVID-19. Dezynfekcja polega na podjęciu czynności mających na celu niszczenie form mikroorganizmów oraz form przetrwalnikowych.

            2. W czasie epidemii zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęty (klawiatura, sprzęty sportowe) są dezynfekowane po użyciu – w miarę możliwości i po każdym dniu.

            3. W czasie epidemii COVID-19 wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie wymyć wyczyścić lub zdezynfekować zostają usunięte z sal przez personel sprzątający we współpracy z nauczycielami i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.

            4. Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy:

            1. Dokładnie umyć i wyczyścić — powierzchnię należy przemyć ciepłą wodą z dodatkiem stosownego detergentu (należy czytać etykietę) będącego na wyposażeniu szkoły; należy zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca — za pomocą małej szczoteczki należy także wyczyścić rowki, zagłębienia oraz chropowate powierzchnie. Po umyciu każdej zabawki i pomocy dydaktycznej należy dokładnie wypłukać gąbkę/szmatkę

            2. zdezynfekować – zarejestrowanym środkiem nietoksycznym bezpiecznym dla dzieci będącym na wyposażeniu szkoły, zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na etykiecie produktu

            1. Jeżeli jest to możliwe — po dezynfekcji zabawki, pomoce dydaktyczne należy wysuszyć na wolnym powietrzu, aby unikać wdychania oparów.

            2. Sprzęty i zabawki elektroniczne należy dezynfekować – najlepiej specjalnymi ściereczkami nawilżonymi preparatem dezynfekującym, woda może prowadzić do ich uszkodzenia.

            3. W czasie epidemii używane w czasie zajęć książki będące na wyposażeniu sali należy odłożyć w wyznaczone miejsce, aby odleżały 48 godzin.

            4. Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, tylko środków zakupionych do tego celu przez szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia, czyszczenia czy dezynfekcji

            §14

            Postanowienia końcowe

             

            1. Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszych procedurach obowiązują każdego ucznia oraz pracownika, a także osoby wykonujące prace na rzecz szkoły, niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy lub zadań, które wykonuje.

            2. Procedury bezpieczeństwa obowiązują od dnia 1 września 2020 r. do czasu ich odwołania.

            3. Procedury mogą być modyfikowane.

            4. O wszelkich zmianach w procedurach będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.

            5. Procedury zostaną opublikowane na stronie szkoły i udostępnione w formie papierowej w sekretariacie szkoły.

            Należy zaznaczyć, że mimo dołożenia wszelkiej staranności przez organ prowadzący i kadrę placówki, może dojść do zakażenia, gdyż część przypadków przebiega całkowicie bezobjawowo. Za tego rodzaju zdarzenia szkoła nie ponosi odpowiedzialności.

            Obierwia, dn. 28.08.2020r.

          • PODRĘCZNIKI DO RELIGII

          • PODRĘCZNIKI DO RELIGII OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2020/21

            1) Oddział Przedszkolny: Decyzja we wrześniu

            2) Klasa I: „Żyjemy w Bożym świecie”; wyd. Jedność, AZ-11-01/12-KI-1/12 , red. K. Mielnicki, E. Kondrak,

            3) Klasa II:„Idziemy do Jezusa”; wyd. Jedność,AZ-12-01/12-KI-3/12, red. J. Czerkawski, E. Kondrak,

            4) Klasa III: „Jezus jest z nami”; wyd.  Jedność (podręcznik i ćwiczenie), AZ-13-01/12-KI-4/13, red. J. Czerkawski, E. Kondrak,

            5) Klasa IV: „Miejsca pełne BOGActw”; wyd. Jedność (podręcznik i ćwiczenie), AZ-21-02/12-KI-1/12 , autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek,

            6) Klasa V:„Spotkania ubogacające”; wyd. Jedność (podręcznik i ćwiczenie) AZ-22-02/12-KI-1/13 
            autorzy: ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska, 

            7) Klasa VI: „Tajemnice BOGAtego życia”; wyd. Jedność (podręcznik i ćwiczenie) AZ-23-02/12-KI-3/14 ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska,

            8) Klasa VII: Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”; wyd. Jedność( podręcznik) Autorzy: ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska,Numer dopuszczenia podręcznika:  AZ-31-01/13-KI-3/13

            9) Klasa VIII:Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi; wyd. Jedność (podręcznik), Autorzy: ks. dr Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak, Ewelina Parszewska, Numer dopuszczenia podręcznika:  AZ-32-01/13-KI-4/14

             

                                                                                                         

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2020r.

            W trosce o bezpieczeństwo uczniów i zachowanie reżimu sanitarnego spotkanie odbędzie się z podziałem na grupy:

            Plan otwarcia roku szkolnego:

            1. Krótkie przemówienie Pani Dyrektor otwierające nowy rok szkolny 2020/2021.

            2. Spotkania uczniów w wychowawcami w salach.

            3. W przypadku klas 0-IV prosimy, aby dziecku towarzyszyła tylko 1 osoba.

            4. Uczniowie klas V-VIII w miarę możliwości przychodzą bez rodziców.

            5. Na teren szkoły wchodzą wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów przeziębienia i gorączki.

            6. Rodzic/opiekun towarzyszący dziecku zobowiązany jest do do zasłonięcia ust i nosa.

            7.  Każdy uczestnik powinien zdezynfekować ręce przed wejściem do szkoły i zachować dystans społeczny.

            8. Na rozpoczęcie przychodzimy na wyznaczona godzinę.

            9. Po zakończeniu uroczystości prosimy o opuszczenie budynku i nie grupowanie się.

          • WYPRAWKA DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO NA ROK SZKOLNY 2020/2021

            • tekturowa teczka A4- 3 sztuki
            • blok techniczny –​ biały i kolorowy
            • blok techniczny biały A4
            • blok rysunkowy kolorowy
            • papier kolorowy
            • papier ksero
            • bibuła –​ 4 kolory
            • klej w sztyfcie- 3 sztuki
            • farby plakatowe
            • farby akwarelowe
            • pędzelek do farb
            • piórnik
            • ołówek
            • kredki ołówkowe
            • kredki świecowe
            • mazaki
            • duża plastelina
            • nożyczki
            • temperówka

             

            Bardzo proszę o podpisanie wszystkich rzeczy dziecka

          • ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY DO KOŃCA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          • 1. Dni 16,17 i 18 czerwca 2020r. – EGZAMIN ÓSMOKLASISTY- dni wolne od zajęć dydaktycznych. (W szczególnych przypadkach istnieje możliwość konsultacji z nauczycielami poszczególnych przedmiotów).

            2. 19 czerwca 2020r. (piątek) – konsultacje i zajęcia organizowane do godziny 1100.

            3. Zwrot podręczników i kluczy do szafek:

            • 22 czerwca 2020r. (poniedziałek):                                                                                             

                      - 900-1100 – kl. II-III

                      - 1130-1330 –kl. IV-V

            • 23 czerwca 2020r. (wtorek):

                      - 900-1100- kl. VI-VII                                                                                                                                   

                      - 1130-1330 –kl. VIII

            Prosimy uczniów by przed oddaniem klucza zabrali wszystkie swoje rzeczy z szafek.

             

            4. Zakończenie roku szkolnego:

            • 25 czerwca 2020r. (czwartek) - kl. VIII – godz. 1400 – odbiór świadectw w obecności wychowawcy i dyrektora szkoły.
            • 26 czerwca 2020r. (piątek):   

                      - 900-930 - „0” (wejście do oddziału od ulicy)

                      - 900-930 - kl. II-III

                      - 945-1015 - kl. IV-V

                      - 1030-1100 - VI-VII

            W kl. II-VII  - odbiór świadectw w głównym wejściu szkoły. Wskazane jest by świadectwa odebrali rodzice uczniów