• INFORMACJA DLA RODZICÓW

          • Obierwia, dn.11.03.2020r.

            W związku z zawieszeniem zajęć od 12 marca 2020r. w klasach II-III wychowawca ustali sposób kontaktowania się z rodzicami i przekazywania materiałów i zadań do wykonania przez ucznia w domu. W klasach IV-VIII założona została klasowa poczta e-mail, nauczyciel informatyki przekazał uczniom login i hasło do poczty. Służy ona do kontaktowania się wychowawcy

            i pozostałych nauczycieli z uczniami, przesyłania materiałów do pracy i wykonanych przez uczniów prac do sprawdzenia przez nauczyciela. Klasa VIII dodatkowo założyła grupę na komunikatorze Messenger. Zachęcam do motywowania dzieci do pracy, aby nie miały zaległości. Wychowawca

            na bieżąco będzie monitorował pracę uczniów. Przerwa w funkcjonowaniu szkoły przewidziana jest na dwa tygodnie, jednakże może potrwać dłużej, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Proszę o śledzenie informacji zamieszczanych na stronie szkoły: spobierwia.edupage.org i na facebooku – fanpage szkoły.

             

            Życzę zdrowia

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Obierwi

            Agnieszka Szczubełek

          • KORONAWIRUS

          • Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

            dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych

            w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

             

            Warszawa, 27.02.2020 r.

             

             

            Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum
            ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.

             

            KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.

             

            Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:

            1. kryteria kliniczne

            Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

            - gorączka

            - kaszel

            - duszność

            1. kryteria epidemiologiczne

            Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:

            - podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa[1];

            - miała bliski kontakt[2] z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym[3] lub przypadkiem prawdopodobnym[4]);

            - pracowała lub przebywała jako odwiedzający[5] w jednostce opieki zdrowotnej,
            w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.

             

            ZALECENIA

            Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego
            w ciągu ostatnich 14 dni:

            1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

            2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

            Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.

            Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:

            • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
            • lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:

            • należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

            W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).

            W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia
            u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

            Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
            (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.

            Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i  Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.

            Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie  na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

            Pole tekstowe: WAŻNE!
Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem


Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

             

            Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?

            • pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
            • prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
            • osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
            • ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.

            Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:

            • pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
            • poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
            • jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

            Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.

            Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:

            • Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
            • W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
            • Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
            • Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.

             

            Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy  odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

             

            POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa

             

            W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem
            koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.

             

            PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI

            Pole tekstowe: Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, że łatwo go inaktywować prostymi środkami czystości. 
Wirus przenosi się:
a)	bezpośrednio, drogą kropelkową – zawierające wirusa drobne kropelki powstające  
w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia. Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem),
b)	pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.

             

            Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
            o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

             

            1. Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej

            Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).

            Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

            Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

             

            2.Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

            Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
            i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

             

            3. Zachować bezpieczną odległość  

            Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
            Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

             

            4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

            Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
            z powierzchni na siebie.

             

            5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu  – NIE należy przychodzić do szkoły

            Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w  Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).

            Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą  barierę ochronną dla otoczenia.

             

            6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,
            w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.

            Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

             

            7. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,
            w których szerzy się koronawirus należy
            starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

             

            8. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego
            Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.

             

            9. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
            W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.

             

            10. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.

             

             

             

             

            [1] Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov

            [2] Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w placówkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi  z SARS-CoV-2, zamieszkiwanie z pacjentem, który ma zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem zw. COVID19), praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu)

            [3] Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne):

            wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego  potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.

            [4] Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:

            - dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),

            - niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy SARS-CoV-2.

            [5] na obecnym etapie dotyczy to przede wszystkim zagranicznych jednostek opieki zdrowotnej, w których hospitalizowano osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.

          • WALENTYNKI 2020

          • W czwartek 6 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Walentego. Członkowie SU wraz z opiekunem przygotowali gazetkę tematyczną oraz plakat zapraszający uczniów do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Caritas przygotowali akcję charytatywną „Walentynkowy Dar serca”. Uczniowie upiekli w domu babeczki oraz przygotowali galaretki. Zakochani chcący wyznać swoje uczucia, mogli to zrobić za pośrednictwem szkolnej poczty walentynkowej. Dochód ze sprzedaży wypieków oraz losów zostanie przekazany na cele charytatywne.

            Opracowała: Edyta Dzbeńska

          • KONKURS PLASTYCZNY KARTKA BOŻONARODZENIOWA

          • W dniu 16 grudnia 2019 r. dokonano oceny prac plastycznych konkursu, gdzie nadesłano 152 prac uczniów z 8 szkół gminy Lelis: Białobieli, Dąbrówki, Nasiadek, Obierwi, Olszewki, Łęgu Przedmiejskiego, Łęgu Starościńskiego i Lelisa. Tegoroczny konkurs pt. „Kartka Bożonarodzeniowa” zakończył się dla uczniów szkoły podstawowej w Obierwi dużym sukcesem.

            W kategorii klas 0-III:

            II miejsce: Maciej Kozłowski kl. 0 SP w Obierwi

            III miejsce: Kacper Jaworski kl. III SP w Obierwi

            Kategoria wiekowa klas IV-V

            I miejsce: Amelia Dzięgielewska kl. VI SP w Obierwi

            Kategoria wiekowa klas VII – VIIII

            III miejsce Kacper Wołosz kl. VII SP w Obierwi

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Autor: Edyta Dzbeńska

             

          • MIKOŁAJKI 2019

          • 6 grudnia w piątek do szkoły w Obierwi zawitał św. Mikołaj wraz ze swoimi śnieżynkami. Odwiedził wszystkie klasy od zerówki po VIII klasę. Każdy uczeń otrzymał podobiznę św. Mikołaja, czekoladową figurkę. Najmłodsi uczniowie z zerówki byli bardzo przejęci faktem, że odwiedził ich św. Mikołaj.  Zostali obdarowani symbolicznymi prezentami, za które podziękowali deklamując piękne wiersze oraz śpiewając piosenki. Każdy z nich uwiecznił wizytę św. Mikołaja na zdjęciu.

            Kochany święty Mikołaju, zapraszamy Cię za rok!

            Autor: Edyta Dzbeńska

          • WYCIECZKA DO STADNINY KONI W DZBENINIE

          • W dniu 02 grudnia 2019r. uczniowie klas 0, II, III wyjechali do Stadniny Koni „Mustang” w Dzbeninie. Po przyjeździe na miejsce dzieciaki powitał Elf i Śnieżynka, którzy poinformowali wszystkich o obecności Mikołaja w swojej magicznej grocie. Zapewnili, że Mikołaj pragnie spotkać się z dziećmi i wręczyć im bożonarodzeniowe upominki. Na początek dzieciaki odwiedziły zagrodę ze zwierzętami, mogły samodzielnie nakarmić zwierzaki, pogłaskać je i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie wszyscy udali się na spotkanie z Mikołajem, który czekał z utęsknieniem na każde dziecko. Po wnikliwej rozmowie z uczniami Mikołaj obdarował każdego upominkiem, życzył wszystkim wesołych świąt i zapewnił, że na pewno spotka się z dziećmi za rok. Po emocjach związanych z obecnością Mikołaja, dzieci udały się na ciepłą herbatkę i kiełbaski. Na koniec odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na których dzieci dekorowały pierniczki. Tak pięknie udekorowane pierniczki, aż żal było zjadać, więc zostały one zapakowane i można było je zabrać do domu. Dzięki tej wizycie zostaliśmy wprowadzeni w cudowny świąteczny nastrój, czekamy z niecierpliwością na Święta Bożego Narodzenia.

            Autor: Anna Chojnowska

          • ANDRZEJKI 2019

          • 28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Jak co roku uczennice z Samorządu Uczniowskiego przygotowały  dla tych najmłodszych, jak i starszych zabawy andrzejkowe.

            Cztery urocze wróżki: Gabrysia, Amelka, Nadia i Julia zabawiały swoich kolegów przepowiadając im jakie imię będzie nosiła ich sympatia czy jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. Wszyscy uczestnicy bawili się znakomicie.

            Podczas zabaw można było zakupić przepyszne babeczki i bułeczki, wykonane przez dziewczęta ze szkolnego „Koła Caritas” działającego  pod opieką Pani Grażyny Nowakowskiej. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów.

            Autor: Edyta Dzbeńska

            28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Jak co roku uczennice z Samorządu Uczniowskiego przygotowały  dla tych najmłodszych, jak i starszych zabawy andrzejkowe.

            Cztery urocze wróżki: Gabrysia, Amelka, Nadia i Julia zabawiały swoich kolegów przepowiadając im jakie imię będzie nosiła ich sympatia czy jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. Wszyscy uczestnicy bawili się znakomicie.

            Podczas zabaw można było zakupić przepyszne babeczki i bułeczki, wykonane przez dziewczęta ze szkolnego „Koła Caritas” działającego  pod opieką Pani Grażyny Nowakowskiej. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów.

            Autor: Edyta Dzbeńska

          • KONKURS PLASTYCZNY PT. "POLSCY PILOCI W WALCE O ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ" – ROZSTRZYGNIĘTY!

          • Uczennica szkoły podstawowej w Obierwi - Hanna Sobiech z kl. "0" zajęła III miejsce w konkursie plastycznym pt. "Polscy piloci w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę" w kategorii dzieci uczęszczających do placówek i oddziałów wychowania przedszkolnego, zorganizowanym przez Zespół Szkół SIGiE im. Karola Adamieckiego w Ostrołęce.

             Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 19 listopada 2019r. podczas uroczystości pn. " Narodowi i Ojczyźnie". Hania otrzymała nagrodę z rąk kapitana pilota Tadeusza Wrony tegorocznego laureata wyróżnienia "Narodowi i Ojczyźnie", który to 1 listopada 2011r. wykonał manewr lądowania awaryjnego na pasie lotniska Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia. Dzięki temu uratował życie 231 osobom znajdującym się na pokładzie samolotu Boeing 767 lecącego z USA.

            Gratulujemy Hani i życzymy dalszych sukcesów !

            Autor: Edyta Dzbeńska

          • UCZNIOWIE Z WIZYTĄ W KOMENDZIE MIEJSKIEJ POLICJI W OSTROŁĘCE

          • 19 listopada uczniowie klas II-VI udali się z wizytą do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Na miejscu spotkali się z panem Krzysztofem Kolatorem, który oprowadził ich po swoim miejscu pracy i opowiedział o ciężkiej pracy policjanta. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem zwiedzali strzelnicę, siłownię oraz pokój dyżurnego. Największym zainteresowaniem cieszyły się psy policyjne, radiowóz czy też wyposażenie policjanta. Dziękujemy za możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy policji i podpatrzenia ich codziennego wysiłku w pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich obywateli.  Szczególne podziękowania kierujemy do pana Krzysztofa Kolatora, który z wielką pasją przekazał nam tajniki pracy policjanta.

            Autor: Monika Jatczak

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 12 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas której wystawiono trzyaktową sztukę pt. „Dzieci z Wrześni".

            Akt I ukazuje przeciętną trzypokoleniową polską rodzinę mieszczańską i formację patriotyczną młodych. W trakcie patriotycznej rozmowy dzieci informują rodziców o tym, że będą protestowały w szkole.

            Akcja Aktu II rozgrywa się w szkole, w klasie.  Nauczycielka zmusza dzieci do mówienia w języku niemieckim. Dzieci protestują, wywiązuje się wymiana zdań pomiędzy uczniami a nauczycielką , która  ucieka się do przemocy. Dzieci są nieugięte, stawiają bierny opór.

            Akt III.  Ukazuje siedzącą w ławce  Bronkę – jedną z największych bohaterek protestu. Ławka taka znajduje się we Wrześni w formie pomnika przedstawiającego siedzącą w niej Bronisławę, trzymającą polski katechizm , a odpychającą pruski. AKT III jest głosem dzieci, którym nie dane było żyć w wolnej ojczyźnie a zarazem dialogiem pokoleń.

            Przedstawienie dedykowane było dzieciom z Wrześni, które od 1901 roku podjęły w szkołach bierny protest przeciw germanizacji. Polityka Prus w tamtym czasie zmierzała do unicestwienia wszelkich przejawów polskości. Konsekwentnie realizowana, miała stopniowo zgermanizować ludność polskiego pochodzenia. Prusacy nie docenili jednak ducha naszego narodu. Kolejne pokolenia Polaków nie pozwoliły obumrzeć korzeniom, dlatego co rusz z tych korzeni wyrastały nowe pędy polskości, zdolne do walki o ojczyznę.

            Protest dzieci z Wrześni, jako wydarzenie historyczne, skonfrontowane zostało

            z teraźniejszością. Wydaje się, że dzisiaj młodzież nie musi, a nawet, jak twierdzą niektórzy, nie ma o co walczyć. Oczywiście zawsze musi walczyć o siebie, ale żyjący w stosunkowo komfortowych czasach młodzi Polacy mogą czuć się wolni i korzystać z wielu dobrodziejstw.

            Wielkie gratulacje składamy aktorom, którzy stworzyli doskonałe kreacje i wydobyli w nich ogromny ładunek emocjonalny, wywołali wzruszenie, ale skłonili też do refleksji.

            W rolę nieugiętej Bronisławy wcieliła się Gabriela Kowalczyk. Role pozostałych dzieci wrzesińskich zagrali Hubert Kozłowski i Filip Kowalczyk oraz Nadia Prusaczyk, która wyrecytowała wiersz manifest napisany przez dziecko z Wrześni. Orędowników patriotyzmu – Julia Waszkiewicz w roli matki  – bardzo dojrzała i emocjonalna gra, Kamil Kaczyński jako ojciec – pierwsza tak znacząca rola, ale jakże udany debiut oraz Milena Madrak w roli babci. Rolę matki jednego z uczniów zagrała Karina Piersa

            W rolę nauczycielki wcieliła się Amelia Dzięgielewska, która brawurowo zagrała swoją rolę, obnażając swoje emocje. Żołnierza pruskiego odegrał  Bartek Kowalczyk.

            Cytaty z twórczości Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa i  Henryka Sienkiewicza,  które ukazały skalę protestu we Wrześni zaprezentowali Ola Dębek, Błażej Kubeł i Patryk Kita. Narratorka, w tej roli Zuzanna Szczepanek,  dopowiedziała do końca, co  wydarzyło się we Wrześni.

            Niezwykły nastrój i klimat tamtych czasów  oddała też muzyka,  piosenki w wykonaniu solistów i chóru oraz scenografia.

            Spektakl został wystawiony również 14 listopada 2019 r. dla starszej widowni – rodziców oraz zaproszonych gości.

            Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem obsługi, administracji szkolnej, szczególnie pana Piotra Gadomskiego, który wykonał replikę ławki szkolnej z tamtych czasów.

            Autor: Bogumiła Mierzejewska

          • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

          • W dniu 5 listopada 2019r. uczniowie z klas IV-VIII spotkali się z policjantem z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, panem Krzysztofem Kolatorem. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna nieletnich. Uczniowie zostali zapoznani z konsekwencjami negatywnych zachowań w szkole i poza nią. Dodatkowo, policjant przeprowadził z uczniami rozmowę dotyczącą skutków zażywania substancji psychoaktywnych, palenia e-papierosów i alkoholu. Przypomniano również uczniom o konieczności zachowania ostrożności w Internecie. Tego typu spotkania odbywają się w każdym roku szkolnym i stanowią wzmocnienie oddziaływań profilaktycznych prowadzonych w szkole.

            Składamy serdeczne podziękowania panu Krzysztofowi Kolatorowi, który z wielkim zaangażowaniem wspiera nauczycieli i wychowawców.

            Autor: Monika Jatczak

          • DZIEŃ UŚMIECHU

          • 22 października w naszej szkole odbył się Dzień Uśmiechu koordynowany przez samorząd uczniowski. Uczniowie wraz z nauczycielami zostali poddani próbie … mieli za zadanie zjeść cytrynę, jednocześnie się uśmiechając. Śmiałkowie otrzymywali w nagrodę przepyszne żelki.  Wszyscy uczestnicy zabawy spisali się znakomicie, co potwierdzą zamieszczone zdjęcia z wydarzenia.

            Autor: Edyta Dzbeńska

          • FILHARMONIA

          • Rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki .  Z tej okazji 30 października naszą szkołę odwiedził pan Marcin Jóźwik z „Podróżującej Filharmonii”, który zaprezentował utwory St. Moniuszki. Samorząd uczniowski zaprosił uczniów ze Szkoły Podstawowej w Olszewce. Do każdego utworu dzieci wykonywały przydzielone przez pana Marcina zadania. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele znakomicie bawili się przy akompaniamencie artysty, który zagrał m.in. „Straszny dwór” czy „Prządniczki”.  Na zakończenie pan Marcin został nagrodzony brawami.

            Autor: Edyta Dzbeńska

          • BOHATERON

          • 30 października zakończył się trwający cały tydzień blok zajęć, odnoszący się do 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas II – VII uczestniczyli w zajęciach dotyczących wydarzeń z powstania trwającego 63 dni, tym samym uczcili pamięć poległych powstańców.  W tym roku uczniowie własnoręcznie wykonali kartki, laurki, pisali listy do żyjących  jeszcze powstańców. W taki sposób cała społeczność uczniowska chciała oddać hołd osobom walczącym za nasze „dziś”.

            Autor: Edyta Dzbeńska

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • We wtorek 15 października  uczciliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z okazji tak szczególnego dnia klasa VIII z młodszymi kolegami i koleżankami pod okiem pani Eweliny Lipka – Chudzik, przygotowała uroczystość pt.  „Najlepse psedskole”.  Jak sam tytuł zdradza, przedszkole było przedstawione w sposób bardzo humorystyczny. Publiczność bawiła się znakomicie, było mnóstwo śmiechu, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

            Śpiewem i wieloma serdecznymi słowami, podziękowano nauczycielom za ich cierpliwość,  poświęcenie oraz trud jaki wkładają każdego dnia  w edukację dzieci i młodzieży. Podziękowania otrzymali również pracownicy administracji i obsługi szkoły, którzy wspierają uczniów.

            Autor: Edyta Dzbeńska

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • Uczniowie klasy II i III z radością obchodzili Dzień Głośnego Czytania. W tym roku motywem przewodnim naszego czytania były przygody niesfornych zwierzaków z Gangu Słodziaków. Uczennice najstarszej klasy wprowadziły nas w świat przygód sarenki Hani, borsuka Bartka, dzięcioła Dominika, nietoperza Nikodema oraz uroczych juniorów: Lucusia, Zuzi, Nikosia, Zosi, Poli i Dominiczka. Gościliśmy również Panią bibliotekarkę, która zaprezentowała nam bardzo ciekawą i nieznaną nam do tej pory bajkę pt. „Knyps z Czubkiem”. Tego dnia odbył się również konkurs na „Mistrza głośnego czytania”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

            Autor: Anna Chojnowska

          • AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019”

          • Uczniowie klasy II i III po raz kolejny uczestniczyli w akcji „Sprzątania Świata”. Zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice ochronne solidnie posprzątali teren w pobliżu naszej szkoły.Akcja miała na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za naszą planetę. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą dbać o środowisko nie tylko w czasie organizowanych akcji, ale także, na co dzień.

            Autor: Anna Chojnowska

          • NAJMŁODSI UCZYLI SIĘ BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ

          • W środę, 23 października odbyło się spotkanie naszych najmłodszych uczniów z dzielnicowym gminy Lelis, panem Olesińskim. Pan policjant w bardzo ciekawy sposób podjął z dziećmi dyskusję na temat bezpiecznych zachowań. Dzieci miały okazję obejrzeć animowane filmiki profilaktyczne dotyczące różnych zagrożeń. Rozmowy dotyczyły numeru alarmowego, bezpiecznego zachowania w drodze do szkoły, unikania nieznajomych, czy też rozważnego korzystania z internetu. Dzieci z wielką uwagą oglądały prezentowany materiał i z zaangażowaniem dyskutowały o bezpieczeństwie z przybyłym policjantem. Dziękujemy panu Olesińskiemu za bezcenną lekcję profilaktyczną.

            Autor: Monika Jatczak